Levně nábytek koupíš,
snadno a rychle prodáš.

Je zde již 10402 inzerátů,
přidej i ty svůj inzerát.



Novinka

07.02.2023

Nový trend nezávislého bydlení !Zobrazeno 454x

Trendem poslední doby nejsou obří vily s velkou zahradou, ale malinké útulné domky, třeba i na kolech. Nepřátelé hypoték a odpůrci činže dokážou na malém prostoru vykouzlit komfortně zařízené bydlení. A navíc svépomocí. Stačí Vám zahrada nebo louka, chuť do práce, a úspory od 280 000,- Kč do 550 000,-Kč za které dům postavíme. A největší beneffit tohoto bydlení ? Prostě se jen sbalit až je hotovo a přejet úplně jinam... Moderní mobilní domky stačí jen zapřáhnout za auto a jet! Vše potřebné máte po ruce, vybavení si můžete vymyslet dle svého vkusu a komfortní cestovní bydlení až pro 4 osoby je zaručeno.

Tiny Home

Malý domek, ve kterém se dá bydlet. Tyto stavby na kolech pochází z Ameriky, kde její popularita vzrostla finanční krizí. Je alternativou ke klasickému způsobu bydlení zejména pro ty, kteří touží po nezávislosti a svobodě, chtějí být soběstační, šetrní k přírodě a nechtějí se uvěznit hypotékou. Konstrukce domku je vyrobena ze dřeva a je zaizolována tak, aby v něm bylo možné bydlet i v zimě. Používáme ideálně udržitelné materiály jako je lněná či konopná izolace, dřevovláknité desky a jílové nátěry.

Překvapivý vnitřní prostor a vlastnosti

Domek s klasickou a Čechy tolik oblíbenou sedlovou střechou je dvoupatrový. Dole nabízí zázemí kuchyně, koupelny a prostoru, který slouží jako jídelní nebo obývací. Zde se také mohou ubytovat 2 dospělí – díky čalouněnému posezení získají komfortní spaní. Do druhého patra se dostanete po schodech a čeká zde na vás dvojlůžko, nad kterým najdete velké vyklápěcí okno. Aby nebyl omezován prostor, tak je systém otevírání koncipován směrem ven. Stejně jako všechna instalovaná okenní řešení v domku.Elektřina a odpad lze koncipovat tak aby jsme vydrželi až 14 dní na cestách bez připojení k sítím. V případě že nám dům stojí celoročně na zahradě nemusíme řešit a máme plnohodnotné bydlení. Celkové rozměry domku a od toho odvíjející se další parametry jsou na Vás. Podle toho na jakém podvozku budete dům chtít postavit. Pro představu se podívejme na parametry jednoho konkrétního řešení :

Obytná plocha: 17 m2 + terasa 4 m2

Rozměry: 2,5 x 6,9 x 3,9 m

Váha: 2,6 tuny

Jak si Tiny Home navrhnout ?

Máte v hlavě základní představu o tom, jak by váš domek měl vypadat? Nyní je na čase jej přenést ji papír. První listy zřejmě skončí v koši, nezoufejte a zkoušejte dál. Blíží-li se váš obrázek tomu, co jste si vysnili, vezměte pravítko a nakreslete si půdorys v měřítku. Půdorys by měl obsahovat umístění oken a dveří, příčky, kuchyň, koupelnu, schody do loftu a nábytek. Můžete si také jednotlivé prvky vystříhat z papíru a na půdoryse je jednoduše posunovat. Takovýto návrh přeneseme do počítačového modelu, kde snáze uvidíme různé kolize, nedokonalosti a prostor si dokážeme lépe představit. Upravujeme tedy umístění a velikost oken, pohybujeme s nábytkem a ladíme detaily tak dlouho, než dojdeme k vysněnému výsledku. Následuje model dřevěné rámové konstrukce, který patří asi k tomu nejnáročnějšímu na celé dokumentaci. Je zde spoustu návazností na umístění oken, formáty izolace a deskových materiálů. Je také nutné přemýšlet o pevnosti celé konstrukce a dobrého zavětrování. K modelování doporučuji použít Autodesk Fusion nebo Sketch Up. Tento krok samozřejmě můžete provést na papíře, bude to ale o dost náročnější a zřejmě se nevyhnete některým chybám, které na papíře prostě nejsou vidět.

Stavba mini domku

Po pečlivém návrhu domu, můžeme začít objednávat a shánět materiál, aby jsme se mohli co nejdříve dát do práce. Materiálu není tolik co na stavbu velkého domu a tak jej můžeme objednat I najednou a uskladnit. A jaký je tedy další postup :

1.Podvozek

Základní stavební kámen tohoto domku , doporučujeme jej nechat vyrobit kvalitně a se zárukou. Následně na tuto konstrukci stavíme.

2.Podlahový rošt

Na podvozek seskládáme dle návrhu dřevěnou konstrukci a přivrtáme ji k podvozku. Rošt zateplíme a zadeklujeme OSB po vytvoření rámové konstrukce.

Potřebujeme :

Pokosová pila s prořezem 60x120mm (např. MAKITA LS1018) Ruční kotoučová pila (maffel) Japonská pila Pila na přírodní izolace Aku šroubovák s bity tx 20,25,30 Vrták do kovu pr. 4mm Desetimetr, pětimetr, úhelnice, vodováha 1,5m Bi-metalový korunkový vrták pr.40 (pro vrtání odpadu skrz plech) Bi-metalový korunkový vrták pr.46mm

3.Rámová konstrukce

Stejným postupem jako u roštu, poskládáme, nakrátíme a svrtáme dle naší dokumentace hranoly a trámky. Spodní části svrtáváme k roštu

Potřebujeme :

Pokosová pila s prořezem 60x120mm (např. MAKITA LS1018) Ruční kotoučová pila (maffel) Japonská pila Aku šroubovák s bity tx 20,25,30 Vrták do kovu pr. 4,6,8,12 a 16mm se zůženou stopkou Desetimetr, pětimetr, úhelnice, vodováha 1,5m Kleště, kladivo, dláto a dřevěná palička

4.Opláštění konstrukce

Hotovou konstrukci je nyní potřeba opatřit ochranou proti povětrnostním vlivům. Tento krok udělejte hned po dokončení konstrukce. Dřevovláknité desky ochrání spolehlivě proti dešti i větru a jsou mechanicky odolné.

5.Okna a dveře

Tady pozor na postup který se může lišit podle toho jaké okno použijeme. Můžeme jít cestou plastových oken a klasicky je zapěnovat do otvoru v konstrukci a nebo zastavět na míru udělanými špaletovými okny.

6.Střecha

Střecha Pokud budeme na střechu instalovat lepenku, celoplošně ji pobijeme prkny. Šířka prken by měla být cca 10cm, u širších by mohlo dojít ke kroucení a tak by na střeše mohli vznikat vlny. Pokud budeme instalovat plech, postačí nám latě v rozteči kterou udává výkres. Do střechy vyřízneme průchod pro komín, jestli budeme mít řešeno střechou.

7.Elektroinstalace

Pro rozvod elektroinstalace vycházíme ze stejného standardu, jako kdybychom vedli instalaci v dřevostavbě. K zásuvkám vedeme samozhášivé kabely CYKY 3×2,5 a ke světlům CYKY 3×1,5. Kabely vedeme přímo přímo v rámové konstrukci, kde navrtáme do stojek otvory pro prostup kabelu. Kabely jsou vedeny dle normy ve výšce 30cm od podlahy, tím eliminujeme riziko jejich poškození.

8.Fasáda

Typy fasád Fasáda z klasických modřínových palubek Fasáda z modřínových prken s oblinou Fasáda z profilu rhombus s přiznanou mezerou Vodorovná fasáda z palubek Příprava a oplechování Instalace Modřínová prkna s oblinou tloušťky 15mm šroubujeme na podkladní rošt. Přestože používáme suchá prkna, dojde k jejich seschnutí a zmenšení šířky a proto dbáme na jejich dostatečné přesazení.

9.Voda a kanalizace

Kanalizaci a vodu řešíme dle výrobního plánu už v krocích 2 a 3. klasicky jak při výstavbě dřevostavby a dbáme na správné a bezpečné usazení. Navíc si k tiny house, můžeme připojit externí nádrž na vodu pokud nebudeme mít sítě řešeny celoročním připojením na vodovodní řád a obecní kanalizaci. Výhodou tohoto řešení je absolutní nezávislost na místě, kam chceme domek umístit, nádrž ovšem musíme také doplňovat.

Zpět na hlavní stránku novinek

 Přidej se k nám na Facebooku

Spolupracujeme: